می روم تا انتقام سیلی زهرا بگیرم

مجنون ولایت شهیده ایست که با شهادتش به اثبات ولایت ایستاد

 
زن از ديدگاه مقام معظم رهبری
نویسنده : بيت الاحزان - ساعت ٥:٢۳ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٥ مهر ۱۳۸۳
 

 

 

در اسلام براي فعاليت زنان ، سه عرصه معين شده است ؛

 

 اول عرصه تكامل و رشد معنوي زن است .

 

يعني مرد مي تواند به عاليترين مقامات از لحاظ معنوي برسد ، زن هم مي تواند به بالاترين مقامات از لحاظ معنوي برسد . مرد مي تواند به حد علي ابن ابي طالب عليه السلام برسد و زن مي تواند به حد فاطمه ي زهرا سلام الله عليها برسد .

 

زن از منظر قران كريم

 

قران كريم ، وقتي مي خواهد نمونه اي براي انسانهاي با ايمان ذكر كند ، آن را از ميان مردان ذكر نمي كند : از ميان زنان ذكر مي كند :

‌(( و ضرب الله مثلا للذين امنوا امراه فرعون ))‌.

 

 خداي متعال در اينجا دو زن را به عنوان دو نمونه از انسانهاي برجسته و مومن - نه از زنان برجسته - ذكر مي كند .

 

يعني در صحنه انسانيت و تكامل معنوي ، خداي متعال وقتي مي خواهد نمونه ي ممتازي بيان كند ، سخن از پيامبران و مردان بزرگ و شخصيتهاي علمي و ديني نمي كند ، بلكه سخن از دو زن مي گويد كه يكي از آن دو زن ، زن فرعون است (( اذ قالت رب ابن لي عندك بيتا في الجنه)) ،

 

زني در مقام مبارزه با قدرت طاغوتي شوهرش ، زني با استقلال كامل كه زير بار شوهر متجاوز و قدرتمند و فرعون صفت و فرعون نام خود نمي رود .

عظمت اين زن اين جاست كه شوهر نمي تواند راه گمراهي را بر او تحميل كند . اگر چه آن شوهر ، شخصي در حد فرعون با آن قدرت و آن شخصيت باشد .

 

ميليونها مرد ، زير دست فرعون و محكوم اراده اويند ، اما همسر خود اين مرد ، در خانه محكوم اراده او نيست ، آزاد است ، به خدا ايمان مي آورد ، راه فرعون را ترك مي گويد ،؛‌راه خدا و راه حق را انتخاب مي كند .

 

لذا به عنوان يك موجود و يك انسان برجسته ،‌نه فقط از ميان زنان ، بلكه از ميان همه بني نوع بشر انتخاب مي شود .

 

زن ديگر ، مريم مادر عيسي و دختر عمران است . ((‌مريم ابنه عمران ))‌.... اين دو زن دنيا را نور باران مي كنند .

 

اين نشان دهنده ي آن است كه در ميدان عظيم و محشر وسيعي كه همه ي انسانها ، از اولين و آ×رين جمع شده اند ، وقتي خداي متعال مي خواهد دو انسان را از مجموعه همه انسانها انتخاب كند و به عنوان مثل و نمونه ، آن ها را معرفي كند ، دو زن را انتخاب مي كند ؛ نه دو مرد را ، و نه يك مرد و يك زن را .

 

 

زن از ديدگاه مقام معظم رهبري – صص 60-61

 

 


 
comment نظرات ()