جنگي كه بود،جنگي كه هست

جنگي كه بود،جنگي كه هست

وحيد جليلي


 

001.jpg 

آن روزها كه دسته‌دسته تابوت برادران ما از جبهه برمي‌گشت؛ ضد انقلابهاي مذهبي در خيمه‌هاي نخوت خود زيارت عاشورا و دعاي توسل و ندبه را بهانه كرده بودند و در پايان هر روضه و گريه و توسل خويش كساني را نفرين مي‌كردند كه مانع ظهور اقا شده‌اند. كساني را كه دين را از خلوص و معنويت و نزاهت خود دور كرده و به شايبه سياست و دنياطلبي آلوده‌اند. كساني را كه حاضر نيستند قبول كنند حكومت قبل از ظهور آقا باطل است.

***

آن روزها كه در جبهه هر زيارت عاشورا مقدمه عملياتي بود كه خون قلب بسيجيها را به خود مي‌خواند، ضد انقلابهاي مذهبي هزار هزار بار ذكر گفتند و توسل پيدا كردند و اشك ريختند و خون از دماغ هيچ‌كدامشان نيامد.

***

ضد انقلابهاي مذهبي دوست داشتند براي حسيني گريه كنند كه به تاريخ پيوسته است و به حماسه‌اي دخيل ببندند كه تمام شده باشد.
حسين زنده براي آنها خطرناك بود. همان‌گونه كه براي اهل كوفه. ممكن بود از حنجر چنين حسيني هر لحظه نداي "هل من ناصر ينصرني" فوران كند و پرده نفاق و نكراء يزيديان حسيني‌نما را بدرد.

***

و اين روزها چه بسيار ضد انقلابهاي انقلابي كه مي‌خواهند همان بلايي را كه ضد انقلابهاي مذهبي بر سر بزرگ‌ترين حماسه تاريخ آوردند در مورد پژواك ايراني آنكه "هشت سال دفاع مقدس" مي‌نامندش ترار كنند.
مي‌خواهند در سوگ "جنگي كه بود" ، "جنگي كه هست" را بپوشانند و بفراموشانند.
تا دلتان بخواهد حاضرند براي "جنگي كه بود" نوحه‌سرايي كنند و به ياد شهدايش اشك بريزند به شرط آنكه در همان تاريخ و جغرافيا باقي بماند و پايش را از گليمش درازتر نكند.
يك جنگي دوست‌داشتني. كه مي‌توان از آن خاطره‌هاي راست و دروغ تعريف كرد مي‌توان برايش جلوي انواع و اقسام دوربينها و ميكروفنها آه كشيد. جنگي براي صلح. جنگي براي دفاع از وطن جنگي در تراز جنگ ويتنام يا كره يا...

***

هر روز ما در جنگ بركتي داشته‌ايم كه در همه صحنه‌ها از آن بهره جسته‌ايم.
ما انقلابمان را در جنگ به جهان صادر كرده‌ايم.
ما مظلوميت خويش و ستم متجاوزان را در جنگ ثابت كرده‌ايم.
ما در جنگ پرده از چهره تزوير جهان‌خوارن كنار زديم.
ما در جنگ دوستان و دشمنانمان را شناخته‌ايم.
ما در جنگ به اين نتيجه رسيده‌ايم كه بايد روي پاي خودمان بايستيم.
ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شكستيم.
ما در جنگ ريشه‌هاي پربار انقلاب اسلامي‌مان را محكم كرديم.
ما در جنگ حس برادري و وطن‌دوستي را در نهاد يكايك مردممان بارور كرديم.
ما در جنگ به مردم جهان و خصوصاً مردم منطقه نشان داديم كه بر ضد تمامي قدرتها و ابرقدرتها ساليان سال مي‌توان مبارزه كرد.
و از همه اينها مهم‌تر استمرار روح اسلام انقلابي در پرتو جنگ تحقق يافت.1

***

اسلام انقلابي كه امام مهم‌ترين بركت جنگش مي‌داند چيست؟ و چه جايگاهي در مجموعه برنامه‌ها و مراسمهاي هفته دفاع مقدس و مناسبتهاي مشابه دارد؟

***

به احترام خون شهدا خواهرم حجابت، برادرم نگاهت و ديگر هيچ!
شده است كه در كنار ده‌هاهزار تابلو و پوستر و پلاكارد و ديوار نويسي و ... كه چنين شعاري را در ‌خود جاي داده‌اند حتي يك‌بار ببينيد كه مخاطبان را براي ارزش و آرمان ديگري به خون شهدا قسم داده باشند؟
مثل اينكه:
به احترام خون شهدا بيت‌المال را غارت نكنيد.
به احترام خون شهدا كوخ‌نشينها را دريابيد.
به احترام خون شهدا در برخورد با مفسدين اقتصادي اين همه استخاره نكنيد.
به احترام خون شهدا مبارزه با فقر و فساد و تبعيض را به رسميت بشناسيد.
به احترام خون شهدا اسلام ناب را لگدكوب متحجرين و مقدس‌مآبان نكنيد.
به احترام خون شهدا "سرمايه‌داري + 17 ركعت" را اسلام انقلاب معرفي نكنيد . . .
به احترام خون شهدا . . .
برگزاري مراسمهاي خنثي و يادبودهاي نوستالژيك براي هشت سال جهاد جانانه، فرزندان خميني به چه نتيجه‌اي در گسترش رفتار علوي، مبارزه با فقر و فساد و تبعيض، رسيدگي به محرومان و مستضعفان و كاهش اختلاف طبقاتي و ... انجاميده است؟
اصلاً قرار بوده است كه چنين رويكردي در كار فرهنگي براي دفاع مقدس غالب شود يا برعكس قرار بر اين است كه به جامعه يادآوري كنيم كه مي‌توان از شهدا حرف زد و اهل مبارزه با فقر و فساد و تبعيض هم نبود.
در عمل بايد به ملت تفهيم كرد كه نسبت شهدا و عدالتخواهي تباين است و اين دو مفهوم در قاموس اسلام ناب آمريكايي هيچ ربطي با هم ندارند و قرار نيست بعد از هر ياد و ذكري از شهدا موتور آرمانخواهي در جامعه جان بگيرد و با استناد به سلوك و سيره شهدا و بسيجيان واقعي دست مطالبه مردم يقه اصحاب قدرت را براي وفا به عدالت در عرصه‌هاي فردي و اجتماعي بچسبد و چرخه ثروت ـ قدرت را با مشكل مواجه كند.
قرار نيست تجربه دفاع مقدس در بازخواني نهضت عاشورا و پيام دفاع مقدس در متن جنگ فقر و غنا بازخوانده شود.
قرار نيست مفهوم و پيام و آرمان دفاع مقدس در ميدان جنگ فقر‌و‌غنا، جنگ پابرهنه‌ها و مرفهين بي‌درد مرور شود و به نتايج خطرناك و حركت‌آفرين برسد.
قرار نيست كل يوم عاشورا و كل ارض كربلا باشد و هر زميني و هر زمينه‌اي كار حسيني بطلبد.

***

جنگ هشت ساله نمرده است كه برايش مجلس ختم بگيريم. جنگ هشت ساله شهيد شد. و شهيد زنده است.
و خون شهيد در همه رگهاي جامعه جاريست. اگر چشم بگشاييم و اگر گوشي بسپاريم به آن كه در روز پايان جنگ 8 ساله گفت2:
"امروز جنگ حق و باطل، جنگ فقر و غنا، جنگ استضعفاف و استكبار جنگ پابرهنه‌ها و مرفهين بي‌درد شروع شده است...

................

پاورقي‌ها:
1 - امام خميني(ره) - اسفند 1367 - پيام به روحانيت
2 - امام خميني(ره) 1367/4/29 - پيام قطعنامه

منبع : مجله سوره

 

/ 18 نظر / 19 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حاج حميد

با سلام و عرض ادب خدمت بزرگوارم بیت الاحزان خدای را شاکرم که بر این حقیر منت نهاد تا در ایام بسیار معنوی و آسمانی (عرفه) در سرزمین عشق (کربلا) مهمان سلطان عشق باشم . به همین مناسبت خدمت رسیدم تا ضمن خداحافظی ، از شما طلب حلالیت نمايم. چنانچه در این مدت قصور یا کوتاهی از اين برادرتان دیدید به بزرگواری خود عفو بفرمائید . انشالله اگه لایق باشم نائب الزیاره خواهم بود . و در آنجا قنوت نیاز به درگاه آسمانی ارباب عشق بلند خواهم کرد و عاجزانه طلب خواهم کرد که زیارت سلطان عشق نصیب شما بشه . مستدام باشید یا علی مدد . التماس دعا

نی نوا

سلام عليکم ضمن عرض تسليت.. نکنه قهر کردين .....ديگه سر نمی زنين؟!!!! يا علی

علمدار

سلام... ناراحتم از اعدام صدام! تکفیرم نکنید... من آرزو داشتم صدام زنده بماند

عليرضا

سلام مطلب خيلی خوبی بود سر بزن

MAHDI

سلام عید قربان و عید غدیر خم را به شما تبریک عرض می کنم وبلاگ بام ایران فعالیت خود را از سر گرفت موفق باشید.

بصير

با سلام از وبلاگ خوبت خوشم آمد.من هم در مورد خلاصه همايش هولوکاست اپم.

محقق

با سلام و درود به شما اميدوارم كه ايام خوبي داشته باشيد. وبلاگم كه اشتباها فيلتر شده بود باز شد و چندمطلب در مورد نقد تثليث و مسيحيت يهوديزه فعلي در آن گذاشتم كه به مذاق ميسيونر هاي مسيحي اصلا خوش نيامده است. موفق باشيد.

ايمان

اللهم ارزقنی شفاعت الحسین یوم الورود بر آن شدم تا واقعه عاشورا را بصورت مستند با بررسی تاريخ شرح دهم. بسيار لذت بخش خواهد بود وقتی با موقیعت سياسی و اجتماعی آن دوران آشنا شويم و مستندا بدانيم که چرا چنين واقعه ای بوقوع پيوست. تلاش خواهم کرد با تمام چهره های سياسی و اجتماعی آن دوران و طرز فکر آنان شما را آشنا کنم. سعی خواهم کرد شما را با ياران امام آشنا کنم تا اين افراد را بشناسيد و بدانيد که از کجا و چگونه به کاروان امام پيوستند و دارای چه عقبه مذهبی و اجتماعی بودند. اميدوارم با سلسله مطالبی آنچه را که بايد شرح دهم و اميدوارم تا اين مستند تاريخی را با ذکر و تحليل حوادث تا بعد از نهضت کربلا ادامه دهم. پس با من همراه با کاروان حسين از مدينه به کربلا بياييد تا اگر زنده مانديم همراه کاروان اسرا شويم. من اين سلسله مطالب رو به پيشگاه صاحب الامر آقا اباصالح المهدی عج و پيام آور نهضت عاشورا حسين بن علی ع و عقيله بنی هاشم زينب کبری ع تقديم کرده و اميد قبولی دارم.انشاا... التماس دعا

بهانه

الحمد لله الذي جعلنا من المتمسکین بولایت اميرالمومنين و الائمه عليهم السلام واقعه غدير حادثه اى تاريخى نيست كه در كنار ديگر وقايع بدان نگريسته شود. غدير تنها نام يك سرزمين نيست. يك تفكر است، نشانه و رمزى است كه از تداوم خط نبوّت حكايت مى كند. غدير نقطه تلاقى كاروان رسالت با طلايه داران امامت است. امروز (روز غدير خم) دين شما را به حد كمال رساندم و نعمتم را بر شما تمام كردم و اسلام را بعنوان دين براى شما پسنديدم. سوره مائده آيه 3. عيد ولايت بر ولايت مداران كوي علوي و فاطمي مبارك باد التماس دعا - بهانه