داستان راستان

مفضل بن قیس سخت در فشار زندگی واقع شده بود .فقر و تنگدستی ، قرض و مخارج زندگی او را آزار میداد.یک روز در محضر امام صادق علیه السلام لب به شکایت گشود و بیچارگی های خود را مو به موتشریح کرد:« فلان مبلغ قرض دارم ، نمی دانم چه جور ادا کنم .فلان مبلغ خرج دارم و راه درآمدی ندارم.بیچاره شدم، متحیرم ، گیج شده ام . به هر در بازی میروم به رویم بسته می شود ... » در آخر از امام تقاضا کرد درباره اش دعایی بفرماید و ازخداوند متعال بخواهدگره از کار فروبسته او بگشاید.


امام صادق ، به كنيزكی كه آنجا بود فرمود : " برو آن كيسه اشرفی كه‏ منصور برای ما فرستاده بياور " . كنيزك رفت و فورا كيسه اشرفی را حاضر كرد . آنگاه به مفضل‏ بن قيس فرمود : " در اين كيسه چهار صد دينار است و كمكی است برای‏ زندگی تو " .
- " مقصودم از آنچه در حضور شما گفتم اين نبود ، مقصودم فقط خواهش‏ دعا بود " .
- " بسيار خوب ، دعا هم می‏كنم . اما اين نكته را به تو بگويم ، هرگز سختيها و بيچارگيهای خود را برای مردم تشريح نكن ، اولين اثرش اين است‏ كه وانمود می‏شود تو در ميدان زندگی زمين خورده‏ای و از روزگار شكست‏ يافته‏ای . در نظرها كوچك می‏شوی . شخصيت و احترامت از ميان می‏رود " ( 1 ) .

----------------------------

پاورقی :
. 1 " لا تخبر الناس بكل ما انت فيه فتهون عليهم » " . بحارالانوار ، جلد 11 ، صفحه . 114

اگه مطلب اثر گذار بود که صلواتی هدیه استاد شهید بفرمایید ،اگرم احیانا موثرواقع نشد شرمنده ... که رطب خورده منع رطب کرده

/ 2 نظر / 5 بازدید
زینو

پست یکی مونده به آخرتو دوست داشتم

مهديه

سلام نميدونم اسمت چيه ولي حرفات خيلي قشنگ بود يه جورائي مثل من فكر ميكني وقتي مطالبت را خواندم انگار يكي از درون من با من حرف ميزد لطفا تصاوير متنوعتري در سايتت بگذار يه بخش هم براي دانلود مداحيها ي جالب بگذار من چيز زيادي از كامپيوتر سر در نميارم ولي روي كمك من حساب كن