اصل تنزل تدریجی

49.gifبرگ سبزی است ... هدیه میلادش49.gif

اگر امری برای عقلا مطلوب باشد اما به دلایلی تحقق آن مشکل یا ناممکن گردد، به طور کلی دست از آن برنمی دارند، بلکه مرتبه ی نازل تر آن را انجام می دهند و به تعبیر دیگر ازاهم دست می کشند و به مهم می پردازند، همچنین در امور مهم نیز این درجه بندی را رعایت می کنند.

 

اساساً درجه بندی اهمیت امور به همین منظور است که اگر به دلیل شرایطی امر درجه اول، ناممکن یا مشکل شد، امر درجه دوم را جایگزین و بدل آن قرار می دهند. این اصل عقلایی را «تنزل تدریجی» می نامند، که اسلام آن را پذیرفته است.

 

در فقه موارد فراوانی داریم که در آن ها این اصل اجرا شده است. به طور مثال وقتی کسی قصد خواندن نماز دارد، ایده آل، آن است که نماز به حالت ایستاده خوانده شود؛ ولی اگر شخصی به علت بیماری قادر به خواندن نمازِ ایستاده نیست، آیا باید نماز را رها کند؟ همه ی فقها می گویند: «هر مقدار از نماز را که می تواند ایستاده بخواند و هرگاه نتوانست، نشسته بخواند. در مرتبه بعدی اگر شخصی نماز را نمی تواند ایستاده بخواند، دستور فقهی این است که نشسته بخواند و اگر نشسته هم نمی تواند خوابیده بخواند.

 

پرسش: ساده ترین و روشن ترین دلیل عقلی بر ولایت فقیه چیست ؟

پاسخ: اصل تنزل تدریجی؛ با این اصل عقلایی می توان ولایت فقیه را تبیین کرد.

/ 11 نظر / 61 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مفلحون

سلام علیکم من به روز شدم سر بزن علی علی

دايرکتوری وبلاگهای قرآنی

با سلام خدمت شما دوست گرامی سایت" دایرکتوری وبلاگهای قرآنی" با توجه به معیار های خود جهت انتخاب وبلاگهای قرآنی ، وبلاگ شما را حائز شرایط دانسته و نام وآدرس وبلاگتان را در لیست وبلاگهای قرآنی خود ،گروه عمومی و موضوع های دلنوشته و پژوهشی قرار داده است. شما نیز در صورت تمایل میتوانید لینک سایت را در وبلاگ خود قرار دهید. با تشکر

محمد علی

مطلبت قشنگه .... شما رو لينکيدم .... باز هم بهت سر ميزنم

لاهوتيان

به روزم :گویند هر آنکس که به عشقت شکند سر یکباره به عرش ملکوتی بکشد پر ...

مفلحون

سلام علیکم خوشحال می وشم با هم در ارتباط باشیم علی علی سر بزن

مفلحون

سلام علیکم خوشحال می شویم به ما سربزنید علی علی راستی نظر یادتون نره

کبوتر بين الحرمين

سلام به روز نمی کنيد ؟؟؟ با تاخير ميلاد آقا را تبريک عرض می کنم ... اگر ممكنه لينك بنده رو از com به ir تبديل كنيد . اين مشكل پرشين ممكنه به اين زودي حل نشه ... ............................ نيمه ماه رجب و نيم نگاه مهدي (عج) ... دولت عاشقي به روز شد منتظر قدومتان

غريب آشنا

هوالاول سلام عليکم. ميلاد حضرت اقا با تاخير مبارک. استفاده کرديم از مطلب کوتاه و مفيدتون. موفق باشيد هوالآخر

پرشيلا

سلام عيد مبعث مبارک يا علی...