تهدمت والله ارکان الهدی ...

 

...يك جمله‌ى ديگر هم در نهج‌البلاغه هست. آن را هم بنده بخوانم كه در روز عزاى اميرالمؤمنين عليه‌الصّلاةوالسّلام اگر خواستيد، چشم شما به ياد آن بزرگوار قطره‌ى اشكى بريزد. اين جمله در نهج‌البلاغه است كه گويا خطاب به امام حسن عليه‌السّلام، فرمود: «ملكتنى عينى و أنا جالس » در شب نوزدهم، قبل از سحر، و قبل از آن‌كه به مسجد روانه شوم، چشمم گرم شد. «فسنح لى رسول‌اللَّه.» پيغمبر را در خواب ديدم. «فقلت: يا رسول‌اللَّه! ماذا لقيت من امّتك من الأود و اللدد.» به پيغمبر، از دست امت، شكايت كردم.

اميرالمؤمنين، عليه‌السّلام، در مقابل پيغمبر، مثل فرزندى در مقابل پدر است. او در آغوش پيغمبر بزرگ شده و پيغمبر، در همه‌ى ادوار، پدر او بوده است. اكنون هم كه پيرمرد شصت‌وسه ساله‌اى است، وقتى پيغمبر را در خواب مى‌بيند، باز همان احساس كودكانه را در مقابل پيغمبر دارد. مثل كودكى است كه نزد پدرش شكايت مى‌كند.

بارى! فرمود: «از دست امت، شكايت كردم.» «فقلت: يا رسول‌اللَّه! ماذا لقيت من امّتك من‌الأود وللدد.» «عرض كردم: يا رسول‌اللَّه! از دست امت تو، چه مصيبتها كشيدم.» چه دشمنيها با من كردند، چه لجاجتها با من ورزيدند و چه سختيها از دست آنان كشيدم.

در يك عبارت ديگر، چنين آمده است كه «به پيغمبر عرض كردم: يا رسول‌اللَّه! آنها از من خسته شدند، من هم ديگر از دست آنها خسته شده‌ام.» «فقال: ادع عليهم.» «پيغمبر فرمود: [على جان!] نفرينشان كن.» اميرالمؤمنين، عليه‌السّلام، مى‌خواهد امّتى را كه اين‌قدر اذيتش كردند، نفرين كند. ببينيد نفرين على چيست: «فقلت: ابدلنى اللَّه بهم خيراً منهم.» به جاى آنها، بهتر از آنها را به من بدهد. «و ابدلهم بى‌شراً لهم منّى.» و به جاى من، كسى بدتر از من را به آنها بدهد!

معناى جمله‌ها اين است كه «خدايا؛ مرگ على را برسان.» و اين دعا مستجاب شد.

در مثل ديشبى، اصحاب، اطراف خانه‌ى اميرالمؤمنين عليه‌السّلام را گرفتند. در اين خصوص، روايت زياد است. من در جايى نديدم كه نوشته باشند كودكان يتيم، با ظرفهاى شير، جلو خانه‌ى مولا صف كشيدند. اما بعيد نيست. امرِ ممكن است؛ اگر چه جايى نوشته نشده باشد. وقتى شنيدند كه اميرالمؤمنين عليه‌السّلام شير لازم دارد، هركدام كاسه‌ى شيرى تهيه كردند و براى آن حضرت آوردند. قدر مسلّمْ اين است كه اطراف بيت ولايت از عاشقان على محاصره شده بود، و همه مى‌گريستند. يكدفعه امام حسن عليه‌السّلام از خانه بيرون آمد و خطاب به مردم فرمود: «پدرم حال مناسبى ندارد. متفرّق شويد.» و مردم متفرّق شدند.

اميرالمؤمنين عليه‌السّلام وصيت كرده است كه بدن طيّب و طاهر او را هنگام شب غسل دهند و دفن كنند. به راستى در خاندان پيغمبر، عجب سنّتى قرارداده شد! همان‌گونه كه بدن فاطمه‌ى زهرا سلام‌اللَّه‌عليها را شبانه غسل دادند و غريبانه در نيمه‌ى شب دفن كردند، بدن اميرالمؤمنين عليه‌السّلام را نيز شبانه غسل دادند و غريبانه به خاك سپردند.

كسانى كه سالها بر فراز منبرها، على را لعن كردند، اگر مى‌دانستند محل دفنش كجاست، بعيد نبود بروند قبر را بشكافند و اهانتى به جسد مطهر اميرالمؤمنين عليه‌الصّلاةوالسّلام روا دارند. نيمه‌ى شب، بدن را براى تدفين بردند. چه كسانى بودند؟ لابد فرزندان اميرالمؤمنين عليه‌السّلام و بعضى خواص اصحاب، جسد مطهّر را بردند، دفن كردند و برگشتند.

بنده با خود مى‌انديشيدم كه در اين قضايا، در اين شهادت مظلومانه، در اين تشييع مظلومانه، در اين دفن مظلومانه، در خانه‌ى مصيبت‌زده‌ى على، به چه كسى از همه سخت‌تر گذشت؟ به نظرم رسيد كه به زينب كبرى سلام‌اللَّه‌عليها از همه سخت‌تر گذشته است. زينب كبرى سلام‌اللَّه‌عليها پيش از آن، دفن مادر را در نيمه‌ى شب ديده بود و اكنون دفن پدر را در نيمه‌ى شب مى‌ديد. بعدها هم تشييع جنازه‌ى امام حسن عليه‌السّلام را با آن وضع ديد و تيرهايى را كه به طرف جنازه‌ى آن حضرت پرتاب مى‌شد. در روز عاشورا هم، آن منظره‌ى سهمگين و هولناك را ديد كه از همه سخت‌تر بود. و آن دم كه فرياد برآورد:

«يا رسول اللَّه! صلا عليك مليك السماء: هذا حسينك مرمل بدماء و مقطع الاعضاء.»

لا حول و لا قوة الّا باللَّه العلى العظيم


(منبع:خطبه های نماز جمعه به امامت مقام معظم رهبری مورخ ۱۳/۱۲/۷۲   مطالعه کامل این خطبه زيبا توصيه می شود )

 

/ 7 نظر / 38 بازدید
زهرا

سلام ودرود بر شما عزيز/اميدوارم نماز وروزه هاتون قبول باشه/به نماز آخرينش چه گذشت من ندانم كه نداي دعوت آمد شه ملك لا فتي را //تو آن اشاره اي كه به براق توفان نشسته اي تو آن انعطافي كه پيشاپيش باران مي رود آنكس كه ترا نستايد بيمار است آن قسمت از زمين كه نام تو را نبرد يخبندان باد زمين بي تو تاول معلقي است در سيرآسمان وخورشيد گرچه بزرگ است در برابرتو هنوز كوچك است زمين حتي در زمين نام تو برده شود زمين ما فقط پنج بهار به عدالت تن داد وسبزي اين سالها تتمه آن جويبار است كه از سرچشمه ناپيدايي جوشيد اي پهناوري كه عشق وشمشير را به يك بسترآوردي دنيا نمي تواند بداند تو كيستي؟ /وبلاگم راآپ کردم خوشحال می شوم مهمان کلبه کیمیای ناب باشید/با تشکر/موفق باشید

حسين خطيبی

سلام سلامی گرم- دوست عزیز- طاعات و عبادات قبول درگاه حق تعالی- اللهم العن قتله امیر المومنین- شهادت مولی الموحدین امیر مومنان ع را پیشا پیش به تمام دوستان و عاشقان حضرت علی ع تسلیت عرض نموده مطالب جالب و آموزنده و مفیدی ارائه می دهید از درگاه خداوند متعال برایتان آرزوی توفیق و سلامتی و سربلندی خواستارم. التماس دعا-- یا علی مدد اشهد بذالک علی نفسی واعترف لک بضعف قوتی وقله حیلتی- بار خدایا... بدان بر خود گواهی میدهم و بآستان تو بنا توانی و بیچارگی خود اعتراف میکنم. پس خدایا ما را از شر شیطان رجیم محفوظ بدار.

کلاشينکف

سلام! وبلاگ جالبی داريد! به من هم سر بزنيد!(به قول اين جوات های نت!)

عماد

سلام طاعات و عبادات قبول . نمک وبلاگ دوقلوی مین و من از اهالی کوچه دلتنگی بروز شد ..... Made in Denmark ---------- در پاسخ به اهانت های جدید دانمارکی ها به اسلام به امید ظهور .... یا حق ...

سید مجید

يا هو سلام طاعاتتون مقبول مدتی است کم پيداييد بزرگوار.ها يا شايد هستيد و بيبصيرتی از ماست التماس دعا يا حق

سید مجید

يا هو. سلام.طاعاتتون مقبول کم پيداييد بزرگوار.يا پيداييد و ما از شدت حضور تاب ديددنمان نيست.التماس دعا. يا حق

خرابه كوچه كربلا

دوره ششم ختم قران بهمراه مسابقه دوره ششم .......... شهادت جانسوز اولین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت حضرت علی علیه السلام بر شما تسلیت باد... اگر دوست داشتين اين وبلاگ رو لينك كنيد .. با تشكر