حسین علیه السلام الگوی استکبار ستیزی

روزنامه آمريكايي:ايرانيان با تاسي از قيام امام حسين(ع) به مقابله با ستم غرب برخاسته‌اند


روزنامه آمريكايي "نيويورك تايمز" روز دوشنبه در پايگاه اطلاع رساني خود نوشت: ايرانيان در شهرها و رو ستاها با تاسي از ميراث اسلامي و مقاومت امام حسين (ع) در برابر ظلم و ستم يزيد ، به‌مقاومت و مقابله با ستم غرب برخاسته‌اند.


اين روزنامه در گزارشي همچنين به حضور عده‌اي از مردم تهران در بهشت زهرا اشاره كرد و نوشت: ايرانيان براي ستودن اين جوانان كه در جنگ با عراق به شهادت رسيده‌اند به اينجا آمده‌اند و عزاداري مي‌كنند.

اين روزنامه در ادامه با اشاره به ماه محرم و شرح واقعه عاشورا ، اين حادثه را يكي از عوامل اصلي تولد تشيع معرفي كرد و نوشت: ايران امروزه دسته‌اي از آن اصول را به عنوان حكم الهي خود براي مبارزه با ستم انتخاب كرده و كساني را كه در اين راه جان خود را از دست مي‌دهند، مي‌ستايد.

نيويورك تايمز در ادامه گزارش خود نوشت: غرب فقط با ايرانيان در مورد برنامه هسته‌اي يا ترسيم كاريكاتورهايي از حضرت محمد (ص) مبارزه نمي‌كند ، بلكه با هويت مذهبي آنها مقابله مي‌كند كه طي قرن‌ها و حتي پيش از انقلاب اسلامي ايران ، بخشي از هويت ملي آنها شده است.

نويسنده اين گزارش مي‌نويسد: براي بسياري از مردم‌ ايران، مساله هسته‌اي و كاريكاتورها نشان‌دهنده چالش‌هايي است كه اعتقاد و هويت آنها با آن مواجه است.

به نوشته اين روزنامه ، براي دولت ايران نيز اين درگيري‌ها با غرب هرگز نمي‌توانست در زمان بهتري از ماه محرم كه التهاب مذهبي در كشور به اوج خود مي‌رسد ، انجام گيرد به گونه‌اي كه ايرانيها با استفاده از احساسات مذهبي فعلي، اين درگيري‌ها را به عنوان نمونه نوين ظلم و ستمي قلمداد كرده‌اند كه امام حسين در آن زمان به مقابله با آن پرداخت.

اين روزنامه در ادامه گزارش خود با اشاره به وجود چنين احساساتي در شهر اصفهان كه محل غني‌سازي اورانيوم در ايران است، افزود: اين پيام در تمامي مجالس عزاداري كه در تمامي نقاط سراسر كشور اعم از شهرها و روستاها برگزار مي‌شود ، انتشار مي‌يابد.

نويسنده اين گزارش در ادامه با اشاره به تظاهرات جمعه گذشته در شهر قم كه در اعتراض به چاپ كاريكاتورهاي موهن به پيامبر اسلام انجام گرفت ، نوشت :
كاريكاتورها ، مبارزه هسته‌اي با غرب و پيام عاشورا همه با هم به اين مساله ختم مي‌شود كه امام حسين براي مبارزه با ظلم وارد جنگي شد كه مي‌دانست در آن كشته خواهد شد.

"مريم گرايي" ‪ ۲۳‬ساله مي‌گويد: پيامي كه ما از عاشورا مي‌آموزيم اين است كه ما بايد هميشه در مقابل ظلم ايستادگي كنيم ، حتي اگر تعداد ما زياد نباشد. اين برنامه هسته‌اي حق ماست همانگونه كه هر كشوري حق استفاده از انرژي صلح‌آميز هسته‌اي را دارد. امام حسين نپذيرفت مورد ستم قرار گيرد. حال همين ظلم عليه ما اعمال مي‌شود.

اين روزنامه آمريكايي در ادامه با اشاره به اينكه كودكان در ايران از نخستين سال‌ها آموزش مي‌بينند كه كشته شدن براي دفاع از اسلام يا دفاع از كشور بجا و ارزشمند است ، نوشت: كودكاني كه پيشاني‌بندهايي با نام حسين بر سر خود بسته‌اند به مزار شهدا آورده مي‌شوند و زير پرچم‌هايي راهپيمايي مي‌كنند كه روي آنها نوشته شده است "كشورهايي كه شهادت براي آن سعادت است، هميشه پيروز خواهد بود."

نيويورك تايمز در پايان با اشاره به برگزاري مراسم تعزيه‌خواني در يكي از شهرهاي اصفهان به نقل از "اصغر عزيزالله" نوشته است:

 در آن زمان يزيد خواستار از بين بردن اسلام بود و حال آمريكا مي‌خواهد اسلام را از بين ببرد.

به نوشته نويسنده اين روزنامه، "در همين لحظه جمعيتي كه در آنجا حضور داشتند فرياد زدند اگر امام‌حسين در آن زمان ‌حتي اندكي هراس داشت، ايرانيان نيز امروز هراس داشتند.

نيويورك ، ايرنا ‪۸۴/۱۱/۱۸‬

خارجي. سياسي. آمريكا. ايران


/ 0 نظر / 10 بازدید